13.06.2024
weather
29°
ANASAYFA EKONOMİ 1 milyon TL'nin faiz getirisi 50 bin TL oldu

1 milyon TL'nin faiz getirisi 50 bin TL oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Kasım ayında açıkladığı faiz oranı ile herkesi şaşırtacak 500 baz puan artış yaptı. Bununla birlikte bankalarda da faiz oranları üst seviyeye ulaştı. 1 Milyon TL'nin ortalama faiz getirisi 50 bin TL!
yazar
Haktan Aydın
1 milyon TL'nin faiz getirisi 50 bin TL oldu

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Kasım ayında açıkladığı faiz oranı ile herkesi şaşırtacak 500 baz puan artış yaptı. Bununla birlikte politika faizi %40 oldu. İşte bu noktada bankalarda faizleri artırmak durumunda kalınca ortaya faizden elde edilen rakamlar çıkmaya başladı. Özellikle Merkez Bankası’nın TL’yi daha cazip hale getirme çabaları da bu anlamda bir bir etkisini göstermeye başladı bile. İşte detaylar…

Politika faizinin %40 seviyesine gelmesi ile birlikte bankalarda faizleri artırmaya başladılar. Buna göre özellikle faizlere verilen miktarlar göz doldurmaya devam ediyor. 

Mevduat hesaplarının aylık 50.000 TL kazanç sağladığı göz önüne alınırsa eğer o zaman durum daha net anlaşılabilir.

Mevduat faiz kazancı dudak uçuklatıyor

1 milyon TL’ye sahip olan vatandaş faiz artışından önce 32 gün için tam olarak 45 bin TL kazanç elde ediyordu. Ancak son yapılan faiz artışı ile birlikte bu kazanç en az 50 bin TL oldu. Bunun yanında Merkez Bankası’nın yavaş yavaş faiz artışında frene basma eğilimi de bulunuyor. İşte bu noktada eğer ki faiz artışlarının önü kesilirse o zaman bu faiz getirileri de uzun bir süre bu noktada kalır. Özellikle 2024’ün mayıs ayından itibaren düşecek olan enflasyon oranı ile birlikte faizlerin düşmesi de yeniden gündeme gelebilir.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
7500 TL üzeri emekli maaşı alanları sevindiren haber geldi!

7500 TL üzeri emekli maaşı alanları sevindiren haber geldi!